فصل دوم سایه سلیمان / سرچشمه های ماسونی ( نشانه های سری )

فصل دوم سایه سلیمان

سرچشمه های ماسونی

نشانه های سری
لینک دانلود

http://www.up.98ia.com/images/11tigp1s08mntvolh8x.pdf

 در مصداق عملی ،ماسونها، سنگ کارها هستند . اما عبارت فراماسون چنین آسان قابل درک نیست . در حقیقت دیدگاه های بسیاری برای معنی این واژه مطرح شده تا آنجا که حتی فراماسونها نیز دیدگاههای متفاوتی دارند . بهترین راه برای درک ریشه لغات ، دیکشنریهای خوبی هستند که هرکدام یه شیوه ای خاص به ریشه لغات می پردازند . از مشهورتین چنین آثاراولیه ای Universal Etymological Dictionary[1] اثر Nathan Bailey چاپ شده به تاریخ 1721 است .
( نیمه اول قرن هیجدهم . م) که فقط دو سال قبل از " نظام نامه " جیمز اندرسون منتشر شده و به شکل جالب توجه ای لغت فراماسون در آن وجود ندارد ، حتی در چاپ اصلاح شده 1736 .

نویسندگانی چون جان همیل ( کتابدار و متصدی لژ بزرگ متحد انگلستان در 1986 ) این نکته را مطرح کرده که freemason مختصر شده freestone mason / استاد کار سنگ تراش است . کارگری که به شکلی ماهرانه سنگهای مخصوص از قبیل سنگ آهک و ماسه سنگ را بدون عیب و به آسانی می تراشد و می برد .[2] اگر چه این کاملاً باور پذیر است اما با تئوری کلی ماسونی مطابقت ندارد که بیان می کند که پیشوند " free/ آزاد " به قلمرو " اندیشه ورزی " اشاره دارد نه " عملگی / کارگری " . بدین معنی که یک کارگرسنگ تراش کار فکری انجام نمی دهد .

اگر چه عبارت freestone mason تا جایی که {چیزی از آن }ثبت شده باشد بر می گردد به 1375 م ، نوشته روی سنگ قبر یک مرد معدن کار در کلیسای سنت گیلز در سید بوری اورا بعنوان John Stone, free mason/ استادکار سنگ تراش جان استون معرفی می کند . معتقد بودند که او پدر مجسمه ساز مشهور نیکولاس استون / Nicholas Stone بوده . کسی که در 1619 به رئیس کارگاه برای معمار بزرگ Inigo Jones[3] در Banqueting House, Whitehall [4]لندن تبدیل شده . در میان دستاوردهای نیکولاس استون متولد Devonshire ( 1647-1586 ) ورودی است در عمارت [5]St Mary's Hall آکسفورد ، از جمله بنای یاد بود [6]John Donne شاعر در کلیسای جامع سنت پل و مقبره های متعدد بانضمام مقبره [7]Viscount Dorchester در کلیسای جامع وست مینستر . او در سال 1625 توسط شاه چارلز اول بعنوان استاد سنگتراش در کاخ ویندزور منصوب شد .


[1] . این دیکشنری برای نخستین بار در لندن به سال 1721 منتشر شد . محبوب ترین فرهنگ لغت انگلیسی قرن هیجدهم بود و نشانه محبوبیتش اینکه تا سال 1763 به چاپ بیستم رسید . م

[2] . John Hamill, The Craft, Crucible, London, 1986, ch 2, pp 27-8.Oxford Compact English Dictionary (Oxford Word Library: OWLMicrographic), Oxford University Press, Oxford, 1971 - Freemason

[3]  انیگو جونز ( 1652 – 1573 ) نخستین معمار انگلیسی دوره مدرن و اولین کسی بوده که معماری رنسانس ایتالیایی را به انگلستان آورد . او نشانش را در لندن با ساختمانهای منحصر به فردی چون Banqueting House, Whitehall باقی گذاشته .

[4]  . Banqueting House, Whitehall لندن بزرگترین و شناخته شده ترین بازمانده از سبک معماری خانه ضیافت و تنها قسمت باقی مانده از کاخ وایت هال ، ساختمان مهمی است در تاریخ معماری انگلستان . چون نخستین ساختمان کامل شده به سبک نئو کلاسیک برای دگرگون نمودن معماری انگلیسی بوده .

[5] . عمارت سنت مری هال ، کالجی بوده از دانشگاه آکسفورد همراه با کالج Oriel از سال 1326 ، اما از 1545 تا 1902 استقلال عمل داشته . م

[6] . جان دان John Donne  : زاده ۲۱ ژانویه ۱۵۷۲ - درگذشته ۳۱ مارس ۱۶۳۱) شاعر و واعظ انگلیسی و نماینده برجستهٔ شعرای ماوراءالطبیعی در دوران خود بود. آثارش به خاطر سبک واقع گرایانه و شهوانی جالب توجه‌است و غزل، اشعار عاشقانه، اشعار مذهبی، مرثیه، سرود، طنز و موعظه را شامل می‌شود. اشعارش به خاطر چالاکی زبان و استعاره‌های بدیع، خصوصا در مقایسه با آثار هم عصرش قابل ملاحظه می‌باشد.علارغم اینکه تحصیل کرده بود و دارای استعداد در شعر بود، سالها در فقر زندگی کرد، و به دوستان ثروتمندی متکی بود.در سال ۱۶۱۵ وی کشیش کلیسای انگلیس و در ۱۶۲۱ به ریاست کلیسای جامع سنت پاول در لندن منصوب شد.

[7] . Dudley Carleton, 1st Viscount Dorchester : کلکسیونر و دیپلمات و وزیر خارجه (1573–1632)

/ 18 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ekist64

مهر جان...شاید خاطرات خوش از من نداشته باشی شایدم اصلا چیزی یادت نیست..داداش من کتاب گل حیات فصل چهارش رو دارم فقط به صورت پی اد اف..جایی رو سراغ داری بتونم بقیه اش رو به صورت پی دی اف بگیرم

امید

بسیار عالی / تشکر فراوان

محمد

گل حيات كتاب بسيار جالبيست از drunvalo melchizedek كه تا كنون سه جلد از اين كتاب منتشر شده.بنده جلد 1 . 2 رو دارم ولي جلد 3 رو نتونستم پيدا كنم.البته همگي به زبان انگليسي هستند.

بهروز

سپاس

لیندا

مثل همیشه عالیه مرسی[گل]

حامد ساسانی

مهر عزیز این لینک هم حاوی فایل نیست.

بب

سلام دوست عزیز اگر لطف فرموده لینک را اصلاح کنید ممنون میشم. با دانلود منجر هم دانلود نمی شوند.

حامد ساسانی

ایشون درست گفتن باید لینک دانلود رو به صورت دستی توی دانلود منیجر کپی کنیم برای من کارکرد و دانلود شد. ممنون دوست عزیز.

دیاکو

لینک مشکل داره، منم نتونستم فصل دوم رو هنوز دانلود کنم

mehr01

لینک دانلود : http://s2.picofile.com/file/7787968381/Masonic_Origins_chapter2_persian.pdf.html