امپراتوری عهد

امپراتوری عهد 
ترجمه فصلی از کتاب " پیدایش پادشاهان جام "

اثر لارنس گاردنر
این فصل برای درک بهتر فصل " در کنعان " کتاب " منشاء خدا " ترجمه شده
لینک دانلود
http://www.up.98ia.com/images/o2c74f8vretddzm701u8.pdf 

به پاورقی شماره 23 اضافه کنید : پیدایش 26:34+3-1 : 36 

مادر ملتها

با جانشینی ارشد بین النهرینی از حام و نیمرود معطوف شده به مصر ، ما با شم و خانواده اش برای تدارک سویه پدرشاهی کلیدی کتاب مقدسی از نوح باقی می مانیم . خطوط موازی از حام و جافث در عربستان ، آناتولی و سکائستان بزرگ از طریق دریای سیاه پیشرفت کرده سپس در نهایت تا به ایرلند در سراسراروپا گسترش یافته . جافث فقط برادرحام پنداشته شده چون کتاب مقدس چنین توضیحی ارائه نموده او در واقع پسر Tubal-cain بوده نه پسر نوح آنچنان که در پیدایش به آن اشاره شده . حام و جافث اجداد کلیدی Gaels [1]اسکاتلندی هستند . و آنچنان که بدرستی توسط محقق برجسته رابرت گراوز حکم شده [2] جافث نزد یونانیان بعنوان یاپتوس [3]شناخته شده بود . رسم سنتی در سویه تیتانیکی اش . عملاً او یاپتوس دوم بوده ، آنو بزرگ یاپتوس اول شده .

اولاد نفرین شده کنعان پسرنوح ( در واقع کنعان پسر حام پسر نوح . م ) بعنوان کنعانیان شناخته شده اند . گفته شده مرزهای مدیترانه ای آنها از Sidon تا Gaza گسترش یافته و به واسطه دریای مرده از سودوم تا گمورا ( پیدایش 10:19 ) شهرهای آنها در نهایت توسط Enlil-Jehovah نابود شده و کنعانیان بطور کلی بعنوان دشمنان عبرانیانی که از تبار شم بوده اند پنداشته شده اند . درباره خانواده آنی شم خیلی کم در پیدایش گفته شده اما آنها به واسطه نسلهای نه گانه ( 11:10-27 ) فهرست شده اند و داستانهای مفصل تر شیوخ ( پدر سالاران ) منفرد از نو با ابراهیم و همسرش سارا آغاز شده .

 


[1]  . Gaelsیا Goidels کسانی هستند که به یکی از زبانهای سلتی گائلیک حرف می زنند : ایرلندی ، اسکاتلندی و مانکس
سِلتی که کِلتی یا کلتیک (Celtic) نیز نامیده می‌شود، نام گروهی از زبان‌های همخانواده در قاره اروپا است.

این گروه از خانواده زبان‌های هند و اروپایی، از نظر تاریخی و جغرافیایی، به دو بخش قاره‌ای و جزیره‌ای تقسیم می‌شود. بخش نخست (قاره ای) اکنون منسوخ شده، اما بخش جزیره‌ای کمابیش بکار رفته و زیرگروه‌های زیر را دربر می‌گیرد:

۱ بریتونی (Brythonic): شامل زبان‌های برِتون (Breton)، کورنی (Cornish)، و ولزی (Welsh).

۲ گالیک (Gaelic): شامل زبان‌های گِیلیک ایرلندی، گالیک اسکاتلند، اِرس (Erse)، و مانکس (Manx).

تا سده پنجم میلادی از زبان‌های سلتی، بویژه زبان گالیک، در سراسر اروپای غربی استفاده می‌شده است. اما امروزه دانش ما دربارهٔ این زبان‌ها محدود به آن چیزی است که در جزیره‌های بریتانیا و ایرلند باقی مانده است.بطور کلی، زبان‌های سلتی آوای /p/ موجود در زبان‌های هند و اروپایی را حذف کرده است. برای نمونه، porcus که در زبان لاتین یعنی خوک، و بشکل‌های porc و pork وارد زبان‌های اروپایی شده، در زبان‌های سلتی بشکل orc درآمده است.دو جنس (مونث و مذکر) در زبان‌های سلتی وجود دارد و صفت معمولاً پس از اسم می‌آید. در این زبان‌ها (همانند برخی دیگر از زبان‌های هند و اروپایی) از اسم فعل بجای صفت فاعلی استفاده می‌شود. جمله‌ها همیشه با فعل آغاز می‌شوند و کارگزار در جمله با استفاده از مجهول غیرشخصی بیان می‌شود. برای شناختن کارگزار، به بخش معناشناسی مراجعه کنید.همه زبان‌های سلتی، امروزه برای نوشتن از الفبای لاتین استفاده می‌کنند.زبان‌های گائلیکـ اسکاتلندی:cànanan Goidhealach، ایرلندی:teangacha Gaelacha، مانکس:çhengaghyn Gaelgagh) یکی از دو شاخهٔ زبان‌های سلتیک جزیره‌ای می‌باشد. شاخهٔ دیگر بریتونی‌ است. این زبان‌ها زنجیره گویشی‌ای را پدید می‌آورند که از جزیره ایرلند آغاز شده و جزیره من را پیموده به شمال اسکاتلند می‌رسد. از این شاخه امروزه سه زبان وجود دارند: گالیک اسکاتلندی، ایرلندی و زبان مانکس.زبان مانکسی یکی از زیرشاخه‌های زبان‌های گویدئیک است. زبان گویدئیک خود شاخه‌ای از زبان‌های سلتی است. زبان‌های سلتی خود زیرمجموعه‌ای از خانواده زبان‌های هندواروپایی است. مردم جزیره من در غرب بریتانیا به این زبان صحبت می کنند. این زبان یک بار در سال ۱۹۷۴ با مرگ آخرین گویشور اصلی خاموش گردید، اما با توجه به اینکه صدها تن دیگر این زبان را بعنوان زبان دوم خود بکار می‌بردند احیا شد و کودکانی که بعدها متولد شدند زبان مادری‌شان مانکس بود. این زبان هم‌اکنون در جزیره من در غرب انگلستان صحبت می‌شود .م

[2] . Graves, R., The White Goddess, p. 237.

[3] . در اساطیر یونانی Iapetus  / لاپتوس یا Iapetos یا Japetus یک تیتان بوده ، پسراورانوس و گایا و پدر ( از آمیزش او با حوری دریای به نام Clymene یا آسیا ) اتلس ، پرومتئوس ، امپایرتوس بوده . لاپتوس تیتانی بوده فانی در حالیکه پسرش پرومتئوس خالق نوع بشر بوده . م 

 

/ 3 نظر / 4 بازدید
آتوسا

سلام این پست که پر از خالیه!!!

امید

[تایید]

mehr01

مثلا این یکی را به تیغ ویرایش داده بودیم ... اما بازهم یک جایی دم خروس پیدا شد !!